گام دوم کاهش تعهدات ایران در برجام؛ از واکنش اروپایی‌ها تا بازار سکه و دلار

در حالی که ایران یکسال پس از خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم ها، به تمامی تعهدات خود پایبند بود و در مقابل دیگر طرف های این توافق به خصوص اروپایی‌ها، هیچ اقدامی برای جبران ضررهای ایران در پی بازگشت تحریم ها نکرده و عملا به تعهدات خود پایبند نبودند، مقامات کشور تصمیم به کاهش گام به گام تعهدات در برجام مطابق با بندهای این توافقنامه گرفتند.

 

با اجرای گام دوم تعهدات برجامی ایران که مطابق با بند 36 برجام صورت گرفته است، اروپایی‌ها که تاکنون به هیچ یک از تعهدات و وعده اهی خود در توافق هسته ای عمل نکرده اند، جمهوری اسلامی را به نقض برجام متهم کردند!

 

اتحادیه اروپا ضمن ابراز نگرانی شدید از افزایش غنی‌سازی اورانیوم، از ایران خواست تا بیش از این توافق برجام را نقض نکند!

 

این اتحادیه همچنین از تهران خواست که هر چه سریعتر سطح غنی‌سازی اورانیوم را به مقداری که در برجام تعیین شده، کاهش دهد.

 

پیشتر نیز سخنگوی وزارت خارجه بریتانیا در واکنش به تصمیم ایران مدعی شد که لندن به توافق هسته‌ای کاملا متعهد است و افزود که تهران باید بلافاصله همه اقداماتی را که در تضاد با تعهداتش در برجام است، متوقف کند.

 

آلمان هم از ایران خواست تا هر چه سریعتر، سطح غنی‌سازی اورانیوم را به میزانی که در برجام آمده، کاهش دهد.

 

در همین رابطه امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، نیز تصمیم ایران را محکوم کرد و آن را "نقض" برجام خواند.

 

ایران امروز یکشنبه (۷ ژوئیه/۱۶ تیر) اعلام کرد که از این پس به محدودیتی که در برجام برای میزان غنی‌کردن اورانیوم تعیین شده پایبند نخواهد بود.

 

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه در یک کنفرانس خبری گفت که ایران به دنبال حفظ برجام است، اما به دلیل عدم پایبندی طرف‌های اروپایی برجام به وعده‌هایشان، تصمیم گرفته برخی از تعهداتش را کاهش دهد.

 

در کنفرانس مطبوعاتی امروز علی ربیعی، سخنگوی دولت نیز گفت: "امروز غنی‌سازی اورانیوم از ۳/۶۷ عبور‌ خواهد کرد و میزان غلظت بر اساس نیاز ما خواهد بود و امروز این موضوع به طور‌ رسمی اتفاق خو‌اهد افتاد".

 

در همین خصوص بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، هم در این کنفرانس گفت که تهران فعلا غنی‌سازی پنج درصد را اجرا می‌کند.

 

آقای کمالوندی تاکید کرد که ایران "حاضر نیست به هر قیمتی در برجام بماند" و حفظ برجام را منوط به عملکرد طرف‌های مقابل دانست و گفت: "تمامی اقداماتی که ایران می‌کند، برای حفظ برجام است".

 

به رغم واکنش غربی‌ها، ضرب‌الاجل ۶۰ روزه ایران به اروپا، نرخ فروش دلار آمریکا در بازار آزاد تهران را دچار سیر نزولی کرد و نزدیک به ۲ هزار و ۵۰۰ تومان قیمت دلار کاهش یافت.

 

همزمان با پایان مهلت ۶۰ روزه و افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم، قیمت فروش دلار در بازار آزاد تهران حدود ۲۶۰ تومان نسبت به روز گذشته کاهش یافت و به ۱۳ هزار و ۴۰ تومان رسید.

 

همچنین در پی نزول نرخ دلار و با وجود افزایش بهای جهانی طلا، قیمت هر قطعه تمام سکه طلا نیز که در روز ۱۸ اردیبهشت در آستانه ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بود، طی معاملات روز یکشنبه کمتر از ۴ میلیون و ۶۰۰ هزارتومان قیمت خورد.