کد خبر: ۴۶۴۴
تاریخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۹
تظاهرات در بنگلادش علیه کشتار مسلمانان در هند

مردم بنگلادش در حمایت از مسلمانان هند و علیه خشونت‌های سازمان یافته علیه آنها به ویژه درگیری‌های شدید اخیر در دهلی نو، تظاهرات اعتراضی برپا کردند.

خبرگزاری اسپوتنیک امروز شنبه از تظاهرات هزاران نفری مردم بنگلادش در حمایت از مسلمانان هند، علیه کشتار اخیر آنها در دهلی نو تظاهرات کردند و علیه «نارندرا مودی» نخست‌وزیر این کشور شعار دادند.

طبق این گزارش، «خشونت‌های گسترده در دهلی نو پایتخت هند که طی درگیری‌ها بین هندوها و مسلمانان ۵۱ کشته و بیش از ۴۰۰ مجروح بر جا گذاشته، پاسخ تند جامعه بین‌المللی را به دنبال داشته است. ایران به همراه پاکستان، ترکیه و اندونزی درباره شورش‌ها در دهلی نو بیانیه‌های جداگانه صادر کردند».

پیش از این برخی رسانه‌ها از قبیل روزنامه گاردین خبر داده بودند، در درگیری‌های ۴ روزه اخیر در دهلی نو تعداد از مساجد به آتش کشیده و مسلمانان زنده زنده در خانه هایشان سوزانده شده‌اند.

طبق این گزارش‌ها، «پلیس هند در بسیاری از موارد کنار ایستاده و یا حتی به کمک هندوها رفته و در این جنایات (علیه مسلمانان) به آنها ملحق شده است».

این درگیری‌ها به دنبال اعتراضات گسترده اخیر در هند علیه قانون جنجالی اعطای شهروندی که علیه مسلمانان به شمار می‌رود، صورت گرفته است. به دنبال تصویب این قانون خشونت هندوها علیه مسلمانان در این کشور به شدت افزایش یافته است.

مجلس اعیان پارلمان هند دسامبر سال ۲۰۱۹، لایحه اعطای شهروندی به مهاجران غیرمسلمان از کشورهای همسایه را به تصویب درآورد که منتقدان معتقدند این لایحه بخشی از دستور کار «نارندرا مودی» نخست وزیر این کشور برای به حاشیه راندن مسلمانان هند است.

مردم بنگلادش با برپایی تظاهرات در مناطق مختلف این کشور به کشتار اخیر مسلمانان در هند و همچنین سفر نارندرا مودی به کشورشان اعتراض کردند. طبق برنامه، مودی قرار است ۱۷ مارس (۲۷ اسفند) به بنگلادش سفر کند.

هزاران نفر از مردم بنگلادش در داکا پایتخت و برخی دیگر از مناطق کشور با به آتش کشیدن تصاویر نارندرا مودی و پرتاب کفش و سنگ، به خشونت‌های سازمان یافته علیه مسلمانان هند اعتراض کردند.

معترضان بنگلادشی همچنین خطاب به دولت هند شعار می‌دادند: «به کشتار مسلمانان در دهلی و کشمیر پایان دهید» و «مسلمانان هند را نجات دهید». معترضان همچنین از نخست‌وزیر بنگلادش خواستند، سفر نارندرا مودی به بنگلادش را لغو کند.

احزاب اسلام‌گرا در بنگلادش هم در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند، ۱۲ مارس (۲۲ اسفند) در حمایت از مسلمانان هند در کشور تظاهرات سراسری و زنجیره انسانی تشکیل خواهند داد.

طبق برخی گزارش‌ها، معترضان بنگلادشی در تدارک برای بستن مسیرهای اطراف فرودگاه داکا در تاریخ ۱۷ مارس (۲۷ اسفند) به منظور ممانعت از سفر نخست‌وزیر هند هستند.

**انتهای پیام**

منبع : سایت شبکه العالم

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
مطبوعات و خبرگزاریها