امروز يکشنبه ۰۲ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۰۶:۱۵
کد خبر: ۴۴۷۹
تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۱

دبیر کل حزب الله لبنان جمعه شب به مناسبت روز جهانی قدس درباره آخرین تحولات منطقه و معامله قرن سخنرانی کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از العالم، «سید حسن نصر الله»، دبیر کل جنبش حزب الله لبنان شامگاه جمعه (دهم خرداد) به مناسبت روز جهانی قدس در همایشی تحت عنوان «به‌سوی قدس» سخنرانی کرد.

در ابتدای این همایش، نیروهای نظامی حزب‌الله رژه نظامی نمادینی به مناسبت این روز در ضاحیه جنوبی بیروت، جنوب لبنان به نمایش گذاشتند.

نیروهای نظامی حزب‌الله در پایان این رژه با آرمان‌های امام خمینی (ره) تجدید میثاق و با رهبر معظم انقلاب تجدید بیعت کردند.

نصرالله گفت: امروز ۴۰ سال از نامگذاری روز جهانی قدس از سوی امام خمینی (ره) می‌گذرد و در طول این مدت دشمنان قدس امیدوار بودند بزرگداشت این روز ضعیف و یا فراموش شود، اما هر سال شاهد توجه بیشتر و بیشتر به روز قدس هستیم. امروز شاهد بزرگداشت هفته قدس و نه فقط روز قدس هستیم و این مناسبت در حال بزرگ و گسترده‌تر شدن است و در این فاصله با صداقت و اخلاص امام خمینی (ره) و تمام رهروان قدس توانستیم بر تمام تلاش‌ها برای تبدیل این روز به یک روز طایفه‌ای و مذهبی و ایرانی و یا شیعی قلمداد کردن آن فائق آییم.

او ادامه داد تلاش‌ها برای دادن وجهه فرقه‌ای به این مناسبت و اینکه این مناسبت مربوط به ایران است، شکست خورده است.

نصرالله افزود: شاهد تظاهرات گسترده در تعدادی از کشورهای دنیا به مناسبت روز قدس بودیم؛ موضوعی که باید به آن توجه داشت تظاهرات میلیونی در ایران است زیرا این اقدام پیامی به دونالد ترامپ و کسانی است که به خستگی و عقبگرد ملت ایران امید بسته‌اند، ملت ایران برای قدس که قضیه عربی و اسلامی است تظاهرات می‌کنند و تمام مراجع با سن بالا در این مراسم شرکت کردند تا موضع خود را در قبال آمریکا و تمام حکومت‌های منطقه اعلام کنند.

سید حسن نصرالله گفت که مردم ایران به همراه مسئولان ارشد حضور پررنگی در راهپیمایی روز قدس امروز داشتند. وی افزود: «این راهپیمایی‌ها در ایران حاوی پیامی برای واشنگتن و همه دولت‌های منطقه بود».

ترامپ تا مدت ها باید منتظر تماس ایران بماند/ معامله قرن را به شکست می کشانیم/ جنگی در منطقه رخ نخواهد داد

او ادامه داد: «آنچه در ایران رخ داد (راهپیمایی روز قدس)، پیامی برای کسانی است که روی خستگی ملت ایران حساب باز کرده‌اند. ولی آن‌ها با زبان روزه برای ساعت‌ها به خاطر قدس راهپیمایی می‌کنند».

سید حسن نصرالله در مورد اظهارات اخیر رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر اینکه ایران به دنبال مذاکره با واشنگتن است، اظهارداشت: «ترامپ باید مدت‌ها منتظر بماند تا تماسی از ایران دریافت کند».

وی گفت که محور مقاومت در برابر تحقق طرح معامله قرن آمریکا خواهد ایستاد، چون ما قویاً امیدواریم که ملت‌های منطقه می‌توانند مانع از تحقق «جنایت معامله قرن» شوند.

دبیر کل جنبش حزب‌الله لبنان گفت که هدف از معامله قرن این است که هر گونه بحث و گفت‌وگو بر سر قدس، نوار غزه و آوارگان فلسطینی در خارج از سرزمین‌های اشغالی برای همیشه مسکوت بماند.

او به حرف‌های «کاندولیزا رایس»، وزیر خارجه‌ی اسبق آمریکا در مورد «طرح خاورمیانه جدید» اشاره کرد و گفت که هدف از این طرح تثبیت «کشور اسرائیل» بود که شکست خورد.

سید حسن نصرالله به «بهارهای عربی» بعد از ۲۰۱۱ اشاره کرد و گفت که این انقلاب‌ها به دلیل نبود رهبران بزرگ از مسیر خود منحرف شدند و دولت آمریکا خواست با استفاده از این بهارها، میوه فاسدی بچیند که این میوه همان «معامله قرن» است.

او به توانایی‌های مقاومت فلسطین در نوار غزه اشاره کرد و گفت که گروه‌های مقاومت در این منطقه می‌توانند در هر جنگ پیش‌رو بر کنترل مساحت‌های گسترده‌ای در فلسطین اشغالی را به دست بگیرند.

سید حسن نصرالله گفت که رژیم صهیونیستی از قدرت مقاومت لبنان می‌ترسد و مقام‌های این رژیم پیوسته از توانایی و بازدارندگی حزب‌الله سخن می‌گویند.

ترامپ تا مدت ها باید منتظر تماس ایران بماند/ معامله قرن را به شکست می کشانیم/ جنگی در منطقه رخ نخواهد داد

او گفت: «سوریه از آنچه برای آن طرح ریزی کرده بودند، عبور کرد و کسانی که برای نابودی سوریه به این کشور آورده شده بودند و با همکاری اسرائیل قصد ورود به لبنان، عراق و ایران را داشتند، فرو پاشیدند و الآن آخرین نفس‌های خود را می‌کشند».

سید حسن به حوادث اخیر در شبه جزیره عربستان و حملات یگان پهپادی ارتش یمن به تأسیسات نفتی این کشور اشاره کرد و گفت: کسانی که این حملات را محکوم کردند، به آن‌ها می‌گوییم که به اصول اخلاقی خود مراجعه کنید؛ شما چهار سال در برابر ملتی که ذبح می‌شود، سکوت کردید و هنگامی که لوله‌های نفت هدف قرار گرفت، برای چاپلوسی آل سعود آن را محکوم کردید.

دبیر کل حزب الله سپس با تمجید از موضع ملت یمن در حمایت از قدس و فلسطین گفت این ملت یمن بود که توانست خود را در معادلات منطقه مطرح کند.

وی گفت: «ملک سلمان به اجلاس عربی و اسلامی و کشورهای خلیج فارس دعوت می‌کند و عبارت صحیح برای آن دعوت این است که "شما عرب‌ها را به خدا قسم می‌دهم، ما را [از دست یمنی‌ها] خلاص کنید،چون پهپادهای یمن توانسته‌اند از همه فناوری‌های سعودی عبور کرده و با دقت به اهداف خود برسند و اماکن نفتی سعودی را بزنند و ترامپ هم نتوانست از آن‌ها حمایت کند.»

دبیر کل حزب الله لبنان نشست‌های دیروز و امروز مکه را «اجلاس التماس برای کمک به سعودی» خواند که نشان دهنده ناتوانی و شکست آن‌ها در برابر مردم یمن و توانایی‌های آن‌هاست.

سیدحسن نصرالله در بخشی از سخنان خود گفت: کسانی هستند که می‌گویند قدرت منطقه‌ای اول عربستان سعودی است و ترامپ می‌گوید اگر هواپیماهای سعودی بدون حمایت ما بلند شوند، نمی‌توانند بر زمین بنشینند.

او ادامه داد: «عربستان سعودی برای بقا و قدرت خود به آمریکا و غرب و سرویس‌های اطلاعاتی متکی است و این حقیقت است. ولی ایران دولت قوی واقعی است».

وی تأکید کرد: ایران به عنوان یک قدرت بزرگ منطقه‌ای و واقعی که توان و قدرت آن درونی است، از مهم‌ترین عناصر قدرت در وضعیت کنونی ماست.

دبیر کل حزب‌الله لبنان گفت، رهبران رژیم صهیونیستی می‌گویند، سال هاست که این رژیم در هیچ جنگی نتوانسته آن را به نفع خود فیصله داده و تمام کند و هیبت آن کاهش یافته است. او گفت: «امروز اسرائیل از موشک‌های لبنان، غزه، سوریه می‌ترسد و مدعی است که موشک‌هایی نیز در عراق وجود دارد».

او گفت: حتی آمریکا به عنوان رهبر محور (مقابل محور ایران و مقاومت) دیگر همانند ۲۰ سال پیش نیست.

سید حسن نصرالله به اقدامات ضد ایرانی دولت ترامپ علیه ایران اشاره کرد و گفت، جنگ بین ایران و آمریکا به این معناست که در صورت وقوع آن، منطقه [از لحاظ آرایش نیروها] مختلف خواهد بود و کسانی مانند بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا به دنبال سوق دادن دو طرف به این جنگ هستند.

او ادامه داد: «بولتون دروغگو دیروز می‌گوید که هدفش اسقاط نظام ایران نیست ولی او پیش از چند ماه پیش در نشست سالانه منافقین گفت که سال نو میلادی ۲۰۱۹ را در تهران جشن خواهد گرفت».

سید حسن نصرالله در ادامه درباره تیم ب و تلاش‌های آن‌ها برای سوق دادن آمریکا به جنگ با ایران هشدار داد و گفت: «بولتون، بن سلمان، نتانیاهو و بن زائد آمریکا را به سمت جنگ با ایران سوق دادند. معتقدم ترامپ در شبکه تلویزیونی العربیه [عربستان سعودی] کار می‌کند».

او به اظهارات اخیر رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه جنگی نخواهد شد، اشاره کرد و گفت که بر حسب تحلیل ما نیز اگر ایران ضعیف بود، سال‌ها پیش آمریکا علیه این کشور جنگ راه می‌انداخت.

سید حسن نصرالله در چرایی عدم وقوع جنگ نیز گفت که دولت ترامپ و سرویس‌های اطلاعاتی او به خوبی می‌دانند که در صورت جنگ با ایران، این جنگ محدود به مرزهای ایران نخواهد بود و همه منطقه درگیر آتش آن خواهند بود و همه منافع و نیروهای آمریکا در منطقه از بین خواهد رفت و همه کسانی که با آن‌ها همدستی کرده‌اند از جمله آل سعود و اسرئیل هزینه این جنگ را خواهند داد.

نصرالله گفت که ترامپ به خوبی می‌داند در صورت وقوع جنگ در منطقه، قیمت هر بشکه نفت به ۲۰۰ یا ۳۰۰ دلار خواهد رسید و در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ شکست خواهد خورد. ایران هرگز آغازگر جنگ نخواهد بود و آمریکا باید همه جوانب جنگ را بسنجد.

او در ادامه گفت: «به فرض گیریم که آمریکا علیه ایران اعلان جنگ کرد و حتی توانست این کشور را شکست دهد، در این صورت ترامپ چگونه خواهد توانست میلیون‌ها دلار از کشورهای [عرب] خلیج [فارس] به جیب بزند».

سید حسن نصرالله، اظهار داشت: اولویت ترامپ جنگ اقتصادی با ایران، چین، ونزوئلا و کره شمالی است. او گفته است که جنگ با ایران اقتصادی خواهد بود؛ بنابراین اعزام نیرو به منطقه را تکذیب کرد.

او گفت: دلیل دیگر اینکه جنگی با ایران رخ نخواهد داد، همین اجلاس‌های مکه است که عربستان عجولانه برای شرکت در این اجلاس دعوت کرد. سید حسن گفت: «دو دلیل برای آن کار وجود دارد؛ نخست اینکه عربستان سعودی دید، هیچ راه حلی در برابر موشک‌های یمن ندارد. سعودی‌ها دیدند که در برابر دستاوردهای یمنی‌ها شکست نصیبشان شده است. از این رو، بیانیه‌های این اجلاس، علیه ایران و [انصارالله] حوثی بود».

سید حسن نصرالله ادامه داد: «دلیل دوم هم این که رژیم حاکم در عربستان سعودی یقین دارند که جنگی، بین آمریکا و ایران نخواهد بود و ترامپ برای جنگ نیابتی به منطقه نخواهد آمد».

وی گفت که سعودی‌ها روی ترامپ و تحریک او برای جنگ با ایران حساب باز کرده بودند ولی این گونه نشد و اجلاس‌های سه‌گانه مکه مکرمه فریاد کمک‌خواهی سعودی‌ها از جهان عرب و جهان اسلام بود.

دبیر کل حزب‌الله لبنان از این اقدام سعودی‌ها و اجلاس آن‌ها ابراز تعجب کرد و گفت، آن‌ها از شورای همکاری خلیج فارس طلب استمداد دارند؛ شورایی که به دست خود آن را تکه تکه کرده‌اند.

نصرالله گفت: ترامپ هر کاری را برای مال اندوزی انجام می‌دهد و اکنون نیز منافع او در این است که همچنان کشورهای حاشیه خلیج فارس از ایران هراس داشته باشند.

سید حسن نصرالله در ادامه به بیانیه پایانی نشست مکه اشاره کرد و از اینکه این بیانیه در یک سطر و نصف به فلسطین پرداخته، شدیداً انتقاد کرد و گفت: «این همان حجم توجه سران عرب به مسأله فلسطین است».

او گفت، حزب‌الله لبنان به عنوان بخشی از دولت این کشور، موضع هیأت رسمی مشارکت کننده در اجلاس مکه را مخالف اصول و بیانیه شورای وزیران لینان می‌داند. سید حسن نصر الله با خطاب قرار دادن این هیأت پرسید: «آن بی‌طرفی [که می‌گفتید] چه شد؟».

دبیر کل جنبش حزب‌الله، موضع هیأت دولت لبنان در اجلاس مکه را مردود دانست و آن را محکوم کرد. او ادامه داد: «جریان المستقبل [به رهبری سعد الحریری، نخست‌وزیر لبنان] می‌تواند از این بیانیه حمایت کرده و آن را تأیید کند و این حق طبیعی این حزب است ولی توافق کردیم، دولت لبنان در این مسائل بی‌طرف باشد و آنچه در مکه اتفاق افتاد، مخالف تعهدات بود».

سید حسن نصر الله در بخشی از سخنان خود به موضوع ترسیم مرزهای دریایی بین لبنان و رژیم صهیونیستی اشاره کرد و گفت حزب‌الله در این قضیه پشت دولت لبنان ایستاده است.

او گفت که آمریکا می‌خواهد از گفت‌وگوهای لبنان و رژیم صهیونیستی بر سر ترسیم مرزها سوءاستفاده کرده و از آن برای حل پرونده جانبی که همان منافع اسرائیل است، استفاده کند. اسرائیل سال‌ها از حل این مسأله که همان موشک‌های نقطه‌زن و تولید آن است، عاجز مانده است.

او گفت که رژیم صهیونیستی از طریق سفیران و برخی کشورها پیامی با این مضمون به حزب‌الله داده‌اند که اگر مکان موشک‌های نقطه‌زن این حزب را کشف کنیم، هدف قرار خواهیم داد.

سید حسن نصرالله گفت که ما دروغ نمی‌گوییم، امروز من بار دیگر در برابر همه دنیا می‌گویم که ما موشک‌های نقطه زن کافی داریم که می‌تواند چهره منطقه را تغییر دهد.

او با بیان اینکه حزب‌الله کارخانه ساخت موشک‌های نقطه زن ندارد، تأکید کرد، حزب‌الله با این حال می‌تواند پاسخ تجاوزهای دشمن اسرائیلی را بدهد و علت اینکه آن‌ها طی این مدت نتوانسته‌اند به لبنان و اهداف حزب‌الله حمله کنند همین نکته است؛ پاسخ سریع، مستقیم و قدرتمند حزب‌الله.

دبیر کل حزب‌الله گفت که آمریکا با طرح گفت‌وگوها بر سر ترسیم مرزها می‌خواهد باب گفت‌وگو بر سر موشک‌ها و تولید آن را باز کند. وی ادامه داد: «ما حق داریم هر سلاحی که بخواهیم، به دست بیاوریم و آن را تولید کنیم، آمریکا حق ندارد در این مسأله با ما وارد مذاکره شود. ما نیروی انسانی لازم و کامل برای ساخت و تولید سلاح را داریم و به‌ زودی کارخانه‌های تولید موشک‌های نقطه‌زن را در لبنان خواهیم ساخت».

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
مطبوعات و خبرگزاریها