کد خبر: ۲۵۵۰
تاریخ انتشار: ۱۷ تير ۱۳۹۵ - ۰۰:۱۰
 سال قبل در چنین روزی احمد متوسلیان به همراه دوتن از اعضای سفارت ایران و عکاس خبرگزاری ایرنا در یک پست بازرسی توسط شبه نظامیان مسیحیِ "فالانژ" ربوده شدند و سرنوشت آنها به معمایی بزرگ تبدیل شد.

به گزارش مجله تاریخ فرادید، 14 تیر ماه سال 1361 خودرو سیاسی سفارت جمهوری اسلامی ایران كه در حمایت پلیس دیپلماتیك لبنان از شهر بندری طرابلس به بیروت باز می گشت در منطقه "برباره" توسط شبه نظامیان مسیحیِ"فالانژ" متوقف شد و احمد متوسلیان فرستاده نظامی، سید محسن موسوی کاردار، تقی رستگار مقدم كارمند و كاظم اخوان عکاس و خبرنگار ایرنا دستگیر و به مکانی نامعلوم منتقل شدند.

معمای این ربایش و سرنوشت این چهار تن همچنان پس از 34 سال لاینحل مانده و اخیرا با اظهارنظر برخی مقامات و شخصیت‌ها و نیز ساخت فیلمی درباره احمد متوسلیان ابعاد تازه‌ای پیدا کرده است؛ اظهارات و اخبار ضد و نقیض از شهادت تا اسارت این چهار تن در زندان‌های اسرائیل را شامل می‌شود.

گفته می شود برای نخستین بار "سمیر جعجع" یکی از رهبران فالانژها پس از آزادی از زندان اعتراف کرد که گروگان‌های ایرانی به نیروهای وی تحویل داده شده و سپس توسط آنان به شهادت رسیده‌اند. این سخنان اما به تازگی با اظهار نظر مقامات ایرانی رد شده است؛ سردار حسین دهقان وزیر دفاع یکی از مقامات ارشد نظامی کشورمان است که به تازگی بار دیگر از زنده بودن این چهارتن و اسارتشان در زندان های اسرائیل خبرداد.

 این اظهارات در حالی از 34 سال اسارت 4 ایرانی در زندان های اسرائیل خبرمی‌دهد که در همه روایت ها فالانژهای مارونی متهمان اصلی ربایش و تحویل آنها به اسرائیل عنوان می‌شوند.

"حزب کتائب" یا همان "حزب فالانژ لبنان"، یکی حزب دست راستی تندرو به شمار می‌رفت که پس از تاسیس در سال 1926 به دست "پیر جمیل" برای به قدرت رسیدن مسیحیان مارونی در لبنان تلاش می‌کرد. این جریان بعدها با همراهی اسرائیل دست به اقدام مسلحانه علیه سازمان آزادی بخش فلسطین و نهضت ملی زد که منجر به جنگ داخلی لبنان بین سال های 1975 تا 1990 شد. در زیر نگاهی می اندازیم به عکس های برجامانده از جنگ داخلی لبنان که جبهه مارونی های فالانژیست را به تصویر می‌کشد. عکاسان این عکس ها "کریس استیل پارکینز"و "ریموند دپاردون"هستند.
تصاویر/ چه کسانی احمد متوسلیان را ربودند؟

"پیر جمیل"، بنیان‌گذار حزب فالانژ لبنان در سالروز تأسیس حزب در سال 1971 میلادی در بیروت


تصاویر/ چه کسانی احمد متوسلیان را ربودند؟

شبه نظامیان فالانژ در صحنه نبرد در "اشرفیه" لبنان". سال 1978

تصاویر/ چه کسانی احمد متوسلیان را ربودند؟

اجساد قربانیان حملات فالانژها به اردوگاه فلسطینیان در صبرا و شتیلا در سپتامبر 1982؛ در آن سال "بشیر جمیل" نه روز پس از تحویل گرفتن مقام ریاست جمهوری لبنان و قبل از ادای سوگند رسمی، به همراه ۲۵ نفر از همراهانش، در مقر حزب در منطقه اشرفیه به وسیله انفجار بمب، به قتل رسید. نیروهای فالانژ نیزدر مقابل به دو اردوگاه صبرا و شتیلا در جنوب لبنان حمله کردند و بین 700 تا 3500 نفر از فلسطینیان را قتل عام کردند.
تصاویر/ چه کسانی احمد متوسلیان را ربودند؟

"کمیل شمعون" رئیس‌جمهور لبنان بین سال های 1952 تا 1958 و رهبر یکی از تندرو‌ترین احزاب مارونی به نام ملی‌گرایان آزاد در جریان جنگ داخلی لبنان در سال 1978

تصاویر/ چه کسانی احمد متوسلیان را ربودند؟

تصاویر/ چه کسانی احمد متوسلیان را ربودند؟

سخنرانی کشیش مارونی در مراسم تشییع "بشیر جمیل" رهبر فالانژیست های مارونی در مقر حزب درسال 1982؛ او نه روز پس از تحویل گرفتن مقام ریاست جمهوری لبنان به همراه 25 نفر از همراهانش هدف بمب گذاری قرار گرفت و کشته شد. 

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
مطبوعات و خبرگزاریها